Portal_background_image

هفتمين نشست هم انديشي فعالين امور بانوان و خانواده استان مركزي روز يكشنبه مورخ 1396/4/25 در دانشگاه علوم پزشكي برگزار گرديد.

زهرا فرجی در هفتمین نشست هم‌اندیشی امور بانوان و خانواده استان مرکزی، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی علیرغم تعدد فعالیت‌ها رسالت حفظ سلامت جامعه و بویژه زنان را برعهده دارد. زنان در سطح شهرستان‌های تابعه به مراتب با مشکلات بیشتری مواجهند. نبود پزشک متخصص زنان به صورت دائم، کمبود امکانات سونوگرافی و عدم وجود پرسنل خانم در بخش آزمایشگاهی و غیره از جمله مشکلات در شهرستان‌های تابعه است .

   هفتمين نشست هم انديشي فعالين امور بانوان و خانواده به رياست خانم فرجي مدير كل دفتر امور بانوان و با حضور آقاي دكتر طاهر احمدي رئيس دانشگاه علوم پزشكي و جمعی ازفعالين امور بانوان دستگاه‌های اجرايي استان روز يكشنبه مورخ 25/4/1396 راس ساعت 10صبح در سالن جلسات دانشگاه علوم پزشكي   برگزار گرديد.

ابتداخانم فرجي مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی  اظهار نمودند: دانشگاه علوم پزشکی علیرغم تعدد فعالیت‌ها رسالت حفظ سلامت جامعه به ویژه زنان را با ارائه خدمات بيشتر به منظور ارتقاء‌شاخص هاي سلامت برعهده دارد. كه طبق بررسي هاي صورت گرفته ، زنان در سطح شهرستان‌های تابعه به مراتب با مشکلات بیشتری مواجه هستند.  نبود پزشک متخصص زنان به صورت دائم، کمبود امکانات سونوگرافی و عدم وجود پرسنل خانم در بخش آزمایشگاهی و غیره از جمله مشکلات در شهرستان‌های تابعه است . زنان روستایی نیز بیش از زنان شهرستانی در این حوزه مشکل دارند و با وجود دایر بودن پایگاه‌های مراکز بهداشت باز هم دسترسی به امکانات بهداشت و درمان در روستاها کافی نیست . عدم آگاهی و توجه زنان به موضوع سلامتی خودشان‌، معضل اساسی است، در همین راستا موضوع سلامت جسمی همراه با سلامت روحی و روانی باید مورد توجه قرار گیرد. شیوع افسردگی به نفع زنان و جامعه نیست. ديگر از عوامل موثر در بروز بیماری‌های روحی و روانی در سطح استان  نبود امکانات تفریحی و نشاط است. كه در مرکز استان نيز از حداقل امکانات تفریحی بهره‌مند نیستیم، امیدواریم با فعال شدن مراکز تفریحی و رفاهی در استان مرکزی به این بخش توجه بیشتری صورت گیرد. .

در كنار عوامل خطر براي سلامت روان ،‌وجود آلاينده ها نيز مي تواند منجر به تشديد بروز بيماريهايي همچون انواع سرطانها ،  و سقط جنين شود كه برخي آمارها شرايط نگران كننده اي را نشان مي دهد.


در بازدید از فضاهای کارگری استان، عدم رعایت  استانداردهای بهداشتی در این اماکن مشهود است و الزامی نیز برای رعایت اصول را شاهد نیستیم درصورتی برای حفظ سلامت زنان در محیط های کاری باید استانداردهای لازم با قدرت اجرایی شود.
تهیه شناسنامه سلامت زنان به ویژه شاغلان زن استان در کارگروه زنان به تصویب رسیده است اما تا به امروز اهتمامی از سوی دستگاه های اجرایی به منظور اجرایی شدن آن دیده نشده است و با توجه به تعدد وظایف اجتماعی و خانوادگی زنان تهیه این شناسنامه ضروری است.


دولت یازدهم با اجرای برنامه تحول نظام سلامت اقدامات مطلوبی را به انجام رسانده است که مورد رضایت مردم است و لازم است که این رویه با رویکرد کیفی سازی و توسعه خدمات در دولت دوازدهم دنبال شود.


 با توجه به اشتغال سه هزار و929 زن در دستگاه های اجرایی استان مرکزی اما در رده مدیران بالا کمتر شاهد حضور زنان هستیم و انتظار می رفت یکی از معاونت ها در دانشگاه علوم پزشکی اراک با راهبری زنان باشد. انتظار است در دولت دوازدهم شاهد حضور بیشتر زنان در رده های مدیریتی بالا باشیم در حال حاضر استان مرکزی از نظر حضور بانوان در لایحه ها و مدیران میانی دستگاه های اجرایی شرایط مطلوبی دارد اما امید است پست های مدیریتی بالاتری را در اختیار داشته باشند.
ايشان  به موضوعاتی همچون قوانین دست و پاگیر صدور مجوز‌های بهداشتی در روستا‌ها، ضرورت توجه سازمان‌ها به شناسنامه سلامت زنان کارمند، یکسان سازی زمان آموزش بهداشت بلوغ در مدارس در سطح استان، اجرای طرح توانمند‌سازی زنان روستایی، اجرای قوانین و مقررات مربوط به زنان باردار، نظارت بر کار‌گاه‌های خوداشتغالی زنان، ارائه خدمات به خانواده زندانیان و همکاری صدا و سیما در زمینه فرهنگ‌سازی در بخش سلامت با کمترین هزینه نیز اشاره کرد .

در ادامه رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار نمودند : در مجموع 30 نفر از مدیران ما از بانوان انتخاب شده‌اند، البته با احتساب مترون‌ها و سوپروایزر‌ها قریب به 100 نفر  از مدیران دانشگاه علوم پزشکی از بانوان هستند. در واقع این دانشگاه نقش خود را در پر‌رنگ کردن نقش بانوان جدی گرفته است و بانوان مدیران شایسته‌ای در این عرصه هستند . با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی بیشترین جمعیت زنان را به عنوان کارمند، استاد و دانشجو در خود پذیرش نموده است ، 58 درصد از نیروی دانشگاه علوم پزشکی، 62درصد از  دانشجویان دانشکده علوم پزشکی، 40درصد از جمعیت هیات علمی دانشگاه، 79درصد از دانشجویان تکوینی و 51 درصد از دانشجویان رشته‌های تخصصی را بانوان تشکلیل می‌دهند .

  ايشان با اشاره به اینکه بنای نظام جمهوری اسلامی بر پایه ارج نهادن به قدر و منزلت زنان است گفتند : قرار بر این بود که در نظام مقدس ما، زنان به عنوان 50 درصد از جامعه از همه امکانات مانند مردان بهره‌مند شوند، اما متاسفانه تا‌کنون به این مقصود نرسیده ایم و همچنان مشکلاتی گریبانگیر زنان جامعه است، فعالین در این حوزه می‌توانند با تلاش بیشتر بخشی از این مشکلات را حل کنند .

 اعتیاد و طلاق در میان زنان جامعه در حال افزایش است. در بعضی از قسمت‌های استان آمار طلاق با ازدواج برابری می‌کند و گاه این آمار از ازدواج پیشی می‌گیرد، تمام فعالین در حوزه بانوان باید در این راستا اقداماتی انجام دهند تا شاهد کاهش این آمار باشیم .فساد‌های اخلاقی و مشکلات روحی و روانی نیز از جمله مشکلاتی هستند که در جامعه به آن مبتلا‌ هستیم. متاسفانه تجرد در جامعه به‌ خصوص در جوامع روستایی زیاد شده و با همکاری هم‌جانبه دستگاه‌های مربوطه می‌توان در جهت کاهش این معضلات گام برداشت . در دانشگاه‌های علوم پزشکی استان مرکزی بیش از 50 رشته وجود دارد که تنها دو رشته تا مقطع کاردانی هستند، 19 رشته در مقطع کارشناسی، 12 رشته در مقطع کارشناسی ارشد، دو رشته در مقطع دکترای تخصصی و دو رشته دکترای حرفه‌ای وجود دارد و مهمتر از آن در 11 رشته دستیار می‌پذیریم و متخصص تربیت می‌کنیم که این مهم به نوبه خود، افتخاری برای استان مرکزی است .

 رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی اظهار داشتند : ارائه خدمات نوین برای میانسالان در دی‌ماه سال 95 در استان‌های مرکزی به عنوان یکی از استان‌های پیشرو شروع شد. در این طرح بررسی ابتلا به بیماری‌های غیر‌واگیر به صورت غربال‌گری برای سنین 30 تا 70 سال انجام می‌شود که در این زمینه هم تبلیغات گسترد‌ه‌ای انجام شد و تعداد قابل قبولی از جمعیت از این طرح استقبال کردند . در دولت یازدهم در تمام مراکز جامع سلامت از حضور روانشناسان بهره برده شده و افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز جامع سلامت، از خدمات مشاوره روانشناسی استفاده کنند .در مورد موضوع پیشگیری از طلاق و خودکشی اقدامات مطلوبی صورت گرفته است، بر همین اساس آمار خودکشی در استان مرکزی کاهش یافته و در مورد طلاق هم سطح مشاوه‌های قبل از ازدواج ارتقا پیدا کرده است. مجوز راه‌اندازی مرکز مشاوره سلامت روان و سلامت جنسی سطح دو نیز اخذ شده و در آینده نزدیک این مرکز خدمات مطلوبی را به عموم مردم ارائه می‌دهد .

 

 


 

 کارشناس امور بانوان دفتر امور بانوان و خانواده


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها