Portal_background_image

نشست معاون رئيس جمهور در امور بانوان وخانواده با زنان نخبه وفرهيخته استان

صبح روز دوشنبه مورخ 1395/8/2نشستي با رياست معاون رئيس جمهور در امور بانوان وخانواده با حضور مدير كل دفتر امور بانوان وخانواده وزنان فرهيخته استان در سالن غدير بر گزار گرديد.

در اين نشست  ، شهیندخت مولاوردی با بیان اینکه به دلیل دیدگاه های سنتی و نگرش های غلط در جامعه دربسیاری از موارد تقریبا زنان مغفول مانده اند گفت : در سند برنامه ششم توسعه اولویت بندی مشکلات زنان برجسته دیده شده و تحول در این حوزه در پنج سال آینده هدفگذاری شده است که محوریت آن بهبود وضعیت زنان و خانواده و موضوع عدالت جنسیتی است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: این یک تحول در حوزه زنان و خانواده در دولت یازدهم درسیاست  حمایت از خانواده است  و علاوه بر آن  تنظیم شیاست ملی حمایت ازخانواده نیز در16 بند ابلاغ شده با سازو کار مطلوب در ستاد ملی زنان و خانواده که هشت وزیر عضو آن هستند در دستور کار قرار دارد .

وی با بیان این که بی توجهی به مسائل زنان در دو دولت قبل ما را با مشکلاتی که با آن مواجهیم درگیر کرد وطرح مسائل و آسیب های اجتماعی زنان دربدو دولت تدبیر و امید ما را به سیاه نمایی متهم می کرد افزود : با نگاه جدید دولت نگاه به  زنان اکنون این واقعیت در جامعه جاافتاده که سرپوش گذاشتن به آسیب های اجتماعی ره آوردی جز زیان برای جامعه ندارد .

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تشکیل نشست های تخصصی، سمینار و کارگاه های آموزشی مرتبط با مسائل زنان را در این دولت نشان ازحساسیت دولت به موضوعات مرتبط با زنان و جلب توجه مسئولان و مردم به این مهم عنوان کرد و افزود : با این سیاست دولت تدبیر و امید توانسته با بهره گیری حداکثری از توان بین بخشی و امکانات موجود بهترین خروجی را در راهبردهای سلامت خانواده ها و زنان داشته باشد.

مولاوردی تدوین اطلس وضعیت زنان و برگزاری نشست های منطقه ای را از مهم ترین برنامه های ساختاری در بهبود جایگاه زنان و خانواده در دولت تدبیر و امید برشمرد و افزود :در زمینه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی زنان نباید مغفول بمانند و در حوزه فرهنگ سازی و مراحل تولید و مدیریت مصرف باید از توان این قشر به بهترین شکل بهره گرفت.

وی با بیان اینکه ریشه اصلی بسیاری از معضلات حوزه زنان در نگرش، تفکر و بینش های غلط است متذکر شد : مادامی که  به صلاحیت و توانمندی زنان اعتقاد نداشته باشند ، نمی توانیم در جامعه شاهد شایسته سالاری و ارتقاء جایگاه زنان باشیم .

به گزارش ایرنا، وی توضیح داد: زنان باید جایگاه واقعی را برنامه های اقتصاد درون زا به دست آوردند و از این سرمایه مهم انسانی کشور نباید غفلت شود.

وی در رابطه با مطالبات زن از جمله کاهش زمان کار زنان شاغل گفت: این برنامه برای دستگاه ها و کارفرمایان بار مالی دارد و سازمان برنامه و بودجه در مخالفت با آن قصد پس دادن طرح را داشت ، اما با اصرار دفتر زنان ریاست جمهوری این طرح با تعیین مشوق های پلکانی مالیاتی و بیمه ای کاهش زمان کار زنان شاغل عملیاتی می شود.

مولاوردی خاطر نشان کرد:ایجاد توازن بین زندگی و شغل زنان امری ضروریست و برای تحقق این مهم باید توجه کرد که این طیف جامعه مسئولیت مادری، همسری و اجتماعی را توام دارند و نباید برسر دوراهی مادر بودن و فعالیت اجتماعی قرار بگیرند و دولت وظیفه دارد با بررسی همه جانبه از این قشر حمایت کند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در پایان از پیگیری لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت  به عنوان یک برنامه محوری که در قالب یک لایحه جامع دنبال می شود خبر داد .

در این نشست مدیرکل زنان و خانواده استانداری مرکزی نیزگزارش مبسوطی از وضعیت زنان در استان ارائه کرد .

زهرا فرجی ضمن تاکید بر مشارکت اجتماعی زنان حمایت دولت یازدهم را در تقویت و شکل گیری دفاتر امور بانوان در استانداری ها و دستگاه های دولتی موثر دانست ولی شرایط را با توجه به دیدگاه های غلط جامعه برای اشتغال و استفاده مفید از توان مدیریتی زنان تحصیل کرده متناسب با توسعه فعالیت های اجتماعی ندانست .

براساس گزارش مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی جمعیت زنان استان مرکزی 49/4درصد معادل 700 هزار نفر است که جمعیت زنان بالای 30 سال در استان مرکزی افزایش یافته و از این تعداد 73 درصد جمعیت شهری و1.26 درصد روستایی را شامل می شود ،نرخ بیکاری زنان استان مرکزی 23.2 درصد  ، نرخ بیکاری دختران جوان با تحصیلات عالی 9.9 درصد و در تمام مقاطع تحصیلی جمعیت دانشجویی دختر در حال تحصیل هستند، نرخ مشارکت اقتصادی زنان 9 دهم درصد پایین تر از سطح کشوری 11.4 درصد عنوان شد .

فرجی درباره وضعیت آسیب های اجتماعی در استان مرکزی نرخ طلاق را بالاتر ازمیانگین کشوری بالاتر و آمار زنان ویژه در استان  را با روند افزایشی دارد که با مشکلات جدی به ویژه اقتصادی مواجه هستند ذکر کرد .

وی، یکی از مشکلات اصلی آسیب های اجتماعی استان را فقدان مرکز نگهداری و بازپروری ویژه زنان عنوان کرد و گفت: در نشست با رئیس جمهوری این خواسته مطرح و امید است این وضعیت ساماندهی شود.

در این نشست نماینده زنان در حوزه سلامت، سازمان های مردم نهاد، نماینده خانه احزاب و تشکل های سیاسی، کانون زنان بازرگان و شورای اسلامی کلانشهر اراک مطالبات و خواست های جامعه زنان استان مرکزی را مطرح کردند.

کمبود امكانات بهداشتي و درماني برای بانوان - کمبود فضاهاي مناسب شهري براي حضور و فعاليت هاي فرهنگي و هنري و به ویژه تفریحی با توجه به جمعیت 50 درصدی بانوان در راستای افزایش نشاط اجتماعی   - عدم حمایت از تولیدات خانگی به ویژه در حوزه روستایی - وجود قوانین بسیار سخت درایجاد واحدهای تولیدخانگی- نبود تسهیلات برای زنان روستایی درتولیدات صنایع تبدیلی- عدم وجود وثیقه برای تسهیلات به زنان روستایی.-موازی کاری دستگاه های حمایتی در حمایت از زنان بدسرپرست و سرپرست خانوار- درخواست اختصاص بودجه و تامین اعتبار برای توانمند سازي اقتصادي و فرهنگي زنان اسيب ديده و برگزاري كارگاههاي اموزشي - فراهم نمودن زمینه ارائه مباحث آموزشی پایدار و بلندمدت  در حوزه بانوان و خانواده - ایجاد پایگاههای ثابت آموزشی خانواده با حمایت از سازمان های مردم نهاد به صورت مادی و معنوی از جمله مواردی بود که نمایندگان زنان از معاون رییس جمهور در امور بانوان درخواست کردند کارشناس امور بانوان دفتر امور بانوان و خانواده


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها