Portal_background_image

معاون سياسي ، امنيتي و اجتماعي : زنان سرپرست خانوار با زنجيره اي از مشكلات متنوع دست به گريبان هستند و داشتن شغل و كسب درآمد به عنوان يكي از محوري ترين حمايت ها در گره گشايي از معضلات اين قشر مطرح است.

صبح امروز پنجمين جلسه كارگروه تخصصي بانوان و خانواده به رياست جناب آقاي حسن بيگي معاون محترم سياسي ، امنيتي و اجتماعي ساعت 8 صبح در محل سالن جلسات طبقه سوم استانداري با دو دستور كار : 1- تبيين طرح تهيه شناسنامه سلامت زنان استان «توسط رئيس محترم مركز بهداشت استان » 2- تبيين طرح توانمندسازي زنان سرپرست خانوار در زمينه توسعه كسب و كار « توسط مدير عامل محترم شركت تعاوني پيام پارسيان مركزي » با حضور اعضا برگزار گرديد.

 

در ابتدا خانم فرجي گزارشي از روند پيگيري مصوبات جلسات قبل ارائه و در ادامه آقاي شاه كرمي ، مديرعامل محترم شركت تعاوني پيام پارسيان مركزي ،در خصوص دستور كار دوم جلسه( طرح توانمند سازي زنان سرپرست خانوار ) توضيحاتي  در خصوص شناسايي مفاهيم كارآفريني و كسب و كار ، فرايند اجراي طرح ، گروه هدف طرح ، طول دوره آموزش ، برآورد هزینه دوره آموزشي ، نيازها و انتظارات از دستگاههاي اجرايي و ... بيان نمودند.

در ادامه خانم حمزه لويان مشاور امور بانوان مركز بهداشت  در خصوص طرح تهیه شناسنامه سلامت زنان شاغل استان در خصوص طرح تهیه شناسنامه سلامت زنان استان گفتند: اين طرح با هدف كلي پيشگيري ، تشخيص و درمان اختلالات تن سنجي ، اختلالات جسمي رواني و سلامت باروري و سرطانهاي شايع در زنان شاغل تدوين گرديد و به مباحثي از جمله : انسان سالم محور توسعه پايدار ، سلامت زنان ، سلامت خانواده ، طرح تحول سلامت در بهداشت ، اقدامات اساسي برنامه ششم توسعه ، شايع ترين بيماريهاي زنان شاغل ، فرهنگ سازي ، ادغام خدمات نوين سلامت ميانسالان ، پايش و ارزيابي طرح ، قابليت كاربردي و تجاري سازي عنوان نمودند.

سپس جناب آقاي حسن بيگي معاون محترم سياسي ، امنيتي و اجتماعي استانداري ضمن تقدير و تشكراز استقبال  شايسته مردم  بويژه بانوان ازرئيس محترم جمهور و هيات همراه در استان مركزي و شهرستان خمين و ضمن تشكر از حضور و مشاركت اعضا كارگروه، در رابطه با دستوركار اول جلسه فرمودند: 

زنان سرپرست خانوار با زنجیره ای از مشکلات متنوع دست به گریبان هستند و داشتن شغل و کسب درآمد به عنوان یکی از محوری ترین حمایت ها در گره گشایی از معضلات این قشر مطرح است.
وی بیان کرد: پیش زمینه ایجاد فرصت های شغلی پایدار برای زنان روستایی و سرپرست خانوار، مهارت آموزی و تامین سرمایه اولیه برای کسب و کار است و می طلبد که راهبردهای عملی و موثر در این بخش تقویت شود.اولویت های اشتغالزایی برای زنان روستایی و سرپرست خانوار باید بر مبنای نیازهای روز جامعه باشد تا در تداوم و پایداری آن خللی ایجاد نشود و تسهیلات به شکل هدفمند در خدمت درآمدزایی این قشر قرار بگیرد.
وی اظهار کرد: راهبردهای اشتغالزا باید به گونه ای طراهی و اجرایی شود که زنان مشمول توان پرداخت اقساط مالی را داشته باشند و تضمین درآمد و پایداری بازار کار برای آنان مهیا باشد. براساس پیشنهادی که مطرح شد لازم است تیمی  متشكل از دستگاههاي اجرايي مربوطه تشکیل و ضمن بازديد از روند اجراي طرح در تهران ، نتایج و نقاط ضعف و قوت  طرح در تهران را بررسي و اطلاعات لازم بمنظور بومي سازي اين طرح و اجرای مطلوب آن در سطح استان را کسب نمايند. ايشان در ارتباط با دستور كار دوم جلسه فرودند : با توجه به ضرورت اجراي اين طرح ، كليات آن مورد تاييد مي باشد و جهت عملياتي سازي آن بايد همه دستگاهها مشاركت لازم را در اجراي آن داشته باشند.

بررسي فرايند اجراي طرح توانمند سازي زنان سرپرست خانوار در تهران ، بومي سازي طرح مذكور در استان ، اجراي يك كارگاه مشاركتي بعنوان پايلوت ، ضرورت اجراي طرح تهيه شناسنامه سلامت زنان و الزام دستگاههاي اجرايي با همكاري در اجراي اين طرح از جمله مصوبات اين جلسه بود.

 

 کارشناس امور بانوان دفتر امور بانوان و خانواده


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها