Portal_background_image

مدير كل بانوان وخانواده در نسشت تخصصي با بانوان روستاي بزيجان شركت نمودند.

ظهروز پنج شنبه مورخ 17/07/1395 مدیر کل دفتر امور بانوان وخانواده به همراه مسئولین کمیته های تخصصی بانوان وخانواده وبا حضور بخشدار مرکزی شهرستان رییس منابع طبیعی محلات، اعضای شورای اسلامی این روستا ومسئول شبکه بهداشت شهرستان در نشست تخصصی بانوان درمحل دهیاری روستایی بزیجان با بانوان آن روستا حضور یافتند.

ابتدا بخشدار مرکزی شهرستان محلات گفتند: در راستای مشارکت و تقویت سرمایه اجتماعی در بین جوامع محلی و همچنین تقویت انسجام نهادی در بین دست اندر کاران مرتبط با مدیریت یکپارچه سرزمین، نهادگرایی جدید امری ضروری است.
وی  اظهار کرد: بدین منظور پروژه مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و توسعه روستایی در روستای بزیجان به اجرا درآمد  و در این راستا ساختار جدید سیاست گذاری تحت عنوان کمیته مدیریت یکپارچه سرزمین در سطح شهرستان محلات ایجاد گردیده است.
براتی زاده افزود: به طور کلی میتوان بیان کرد که در این پروژه سیاست گذاران، دستگاه های اجرایی و دانشگاه با مشارکت یکدیگر در نظر دارند تا به مدت 5 سال این پروژه را در روستای بزیجان با رویکردی جدید(تحلیل شبکه های سازمانی و اجتماعی) از طریق سرمایه اجتماعی ذینفعان محلی و ایجاد هماهنگی و تقویت انسجام سازمانی در بین بیش از 20 نهاد دولتی در شهرستان محلات اجرایی کنند که این پروژه اجرایی بر شبکه توانمند روستایی و شبکه تولید روستایی بزیجان تاکید دارد؛ لذا مشارکت و هماهنگی بین تمامی دست اندرکاران نهادی در شهرستان محلات لازمه تحقق این امر است.
وی در ادامه به اقدامات اجرایی صورت گرفته در رابطه با پروژه «مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و توسعه روستایی»اشاره کرد و گفت: اجرای این پروژه از اردیبهشت ماه از سال 94 تا کنون با همکاری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان در بخش های مختلف شامل برگزاری کارگاه های آموزشی، انجام کشت های آزمایشی گیاهان دارویی و بازدید اهالی روستا از فعالیت های صورت گرفته مطابق با این پروژه در شهرهای دیگر آغاز شد.
وی با اشاره به اینکه کارگاه های آموزشی مورد نیاز در راستای ارتقای مهارت مردان و زنان روستای بزیجان و فراهم کردن بسترهای لازم اشتغال برگزار شد، بیان کرد: این کارگاه ها شامل برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با کشت و تولید گیاهان دارویی، برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با اصول حسابداری صندوق های خرد برای گروه های توسعه روستایی و برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با بسته بندی گیاهان دارویی است.
وی در ادامه برگزاری کارگاه آموزشی بافت تابلو فرش و انجام تمهیدات لازم برای برگزاری کارگاه خیاطی با مشارکت بخشداری مرکزی را از دیگر کارگاه های برگزار شده عنوان کرد.
بخشدار محلات فعالیت های انجام شده در بخش کشت های آزمایشی گیاهان دارویی را شامل انتقال تعداد 800 نشاء گل گاوزبان و تحویل به افراد علاقه مند و دارای شرایط کشت و انجام کشت آزمایشی گل گاوزبان، انتقال پیاز زعفران و انجام کشت آزمایشی زعفران در منطقه در متراژ 500 متر مربع، انجام توصیه های فنی و کارشناسی لازم جهت کشت، مراقبت های داشت و برداشت برای کشت های آزمایشی عنوان کرد.
وی ابراز کرد: بازدید از کارگاه تولید و بسته بندی گیاهان دارویی(اسانس گیری) شرکت تعاونی وحدت شهرستان تفرش و روستای هفتان با هدف ایجاد انگیزه برای افراد علاقه مند در راستای کارآفرینی و ایجاد معیشت های جایگزین و پایدار و بازدید جمعی از افراد کمیته توسعه روستا از اولین نمایشگاه توانمندی روستاییان به مناسبت روز ملی روستا را از دیگر اقدامات صورت گرفته است.
براتی زاده همچنین به اختصاص غرفه ای در اولین نمایشگاه توانمندی روستاییان به مناسبت روز ملی روستا به پروژه الگوی ایرانی و طرح ترسیب کربن برای ارائه دستاوردها و توانمندی های منطقه، اشاره کرد و گفت: سرگروه های توسعه روستای بزیجان در این نمایشگاه از توانمندی روستاییان کل روستاهای کشور در زمینه صنایع دستی، تولیدات لبنی، خشکبار، پوشاک سنتی، فرش، تابلو فرش و گلیم، صنایع چرم، محصولات باغی و کشاورزی و صنایع سنگ دستی بازدید به عمل آوردند تا ایده و الگویی برای طرح اشتغال پیادار روستا باشند.
وی افزود: بازدید از کارگاه های بافت تابلو فرش و پروژه های اجرایی طرح ترسیب کربن شامل کارگاه کیف دوزی(چرم دوزی) استان قم، بسته بندی و فروش گیاهان دارویی کشت شده توسط بانوان وگیاهان دارویی منطقه، شامل آویشن، مرزنجوش گل گاو زبان، نعنا، چای کوهی و پونه در اولین نمایشگاه توانمندی بانوان شهرستان محلات و ارائه محصولات لبنی، خشکبار، حبوبات و صنایع دستی شامل بافت تابلو فرش در اولین نمایشگاه توانمندی بانوان شهرستان محلات نیز از برنامه های انجام شده در راستایی اجرایی سازی این پروژه است.
براتی زاده در رابطه با ایجاد صندوق خرد توسعه پایدار روستای بزیجان نیز، گفت: این صندوق از شهریور ماه 95با هدف اعطای تسهیلات قرض الحسنه و به منظور بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و معیشت خانوار تاسیس شده و پس از 3 ماه هرکدام از اعضای صندوق می توانند با ارائه طرح توجیهی به سرگروه ها تسهیلاتی در زمینه پرواربندی، تابلو بافی و کمک معیشت و کشت و توسعه گیاهان دارویی داشته باشند و تاکنون  مبلغ 20 میلیون ریال از محل اعتبارات بلاعوض از بخشداری مرکزی شهرستان محلات در اختیار صندوق قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: ایجاد انسجام سازمانی در بین دست اندرکاران نهادی در سطح شهرستان محلات، تقویت سرمایه های اجتماعی و جلب اعتماد و افزایش مشارکت مردمی در روستای بزیجان در راستای مدیریت پایدار سرزمین، تشکیل صندوق خرد اعتباری، ایجاد شبکه توانمند روستایی در راستای بهبود و ارتقاء وضعیت معیشت و تقویت سرمایه اجتماعی جامعه محلی و برگزاری کارگاه های آموزشی در راستای ارتقای مهارت مردان و زنان روستا جهت فراهم نمودن بسترهای لازم اشتغالزایی از مهمترین دستاوردهای اجرای پروژه« مدیریت مشارکت منابع طبیعی و توسعه روستایی» در بزیجان است.
بخشدار محلات در پایان با اشاره به اینکه وجود پتانسیل های مختلف سرزمینی و انسانی از عوامل مهم در اجرای این پروژه در روستای بزیجان است، یادآور شد: این روستا در زمینه پرورش گل به واسطه برخورداری از آب وهوا، خاک مناسب و نیروی انسانی مجرب و متخصص از جمله مناطق مطرح در کشور بوده به طوری که نبض بازار گل ایران در تولید گل های گلایول، زنبق، بید قرمز و بید مجنون به دست این روستاست.
در ادامه این نشست بانوان روستایی به بیان مشکلات در خصوص اشتغال ،بهداشتی ودرمانی ،ورزشی ،نبود مدرسه ،کمبود معلم و...بیان نمودند.
فرجی در جمع بانوان روستایی  با تاکید بر نقش تاثیر گذار زنان در کانون خانواده گفت: محور اصلی خانواده بانوان هستند و این محور باید با آگاهی و اطلاعات به روز و موثر نهاد خانواده را تحکیم بخشد.
وی بیان کرد: بانوان در کنار ایفای نقش همسر و مادر در نهاد خانواده می‌توانند فعالیت‌های اجتماعی موثری داشته و به عنوان فردی تاثیر گذار در اجتماع حضور یابند.
مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده عنوان کرد: بانوان به دلیل نقش محوری د نهاد خانواده نقش اصلی را در تحقق اقتثصاد مقاومتی بازی می‌کنند اما این نقش سازماندهی نشده است و نیاز است با اگاهی بخشی و توانمندسازی بانوان به نحو منسجم‌تری این نقش ایفا شود.
فرجی با تاکید بر لزوم بهبود شرایط خانواده در ابعاد مختلف بیان کرد: نقش زنان در این رابطه حیاتی است و جهت ایفای موثر این نقش بانوان باید توانمند شوند.
وی تشکیل تشکل‌های بانوان را جهت احصاء مشکلات و نیازها در حوزه‌های مختلف از جمله مباحث مربوط به توانمندسازی بانوان، عنوان کرد: بانوان مستعد می‌توانند برای تشکیل این تشکل‌ها اقدام و با کسب اموزش‌های مورد نیاز سایر بانوان را توانمند و در جهت حل مشکلات جامعه به عنوان عنصری فعال حرکت کنند.
مدیرکل دفتراموربانوانوخانواده با بیان اینکه دولت تدبیر و امید با حداقل منابع کشور را اداره می‌کند عنوان کرد: با شرایطی که ایجاد شده با همین منابع نیز، اقدامات موثری انجام شده و با همکاری و انسجام می‌توان شاهد بهبود هر چه بیشتر شرایط بود که البته نقش بانوان در این خصوص بسیار تاثر گذار است.
فرجی عنوان کرد: بانوان می‌توانند با تجمیع سرمایه‌های خورد خود در جهت توانمندسازی شغلی بانوان حرکت کنند و با این سرمایه‌ها زمینه ایجاد کارگاه و اشتغال خانگی را فراهم سازند.

 کارشناس امور بانوان دفتر امور بانوان و خانواده


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها