Portal_background_image

دومين جلسه كميته دهه فجر دومين جلسه كميته دهه فجر

دومين جلسه كميته بانوان وخانواده ستاد دهه فجر به رياست مدير كل دفتر امور بانوان وخانواده و با حضور مشاورین امور بانوان وخانواده دستگاههاي اجرايي عضو كميته بانوان در روز پنج شنبه مورخ30/10/1395 ساعت 11در محل سالن جلسات طبقه سوم استانداری برگزار گرديد .

در این جلسه مدیر کل امور بانوان وخانواده  در کمیته پیشگیری از آسیب اجتماعی اعتیاد بانوان استان افزود: بر اساس آمار موجود حدود 10 درصد معتادان استان مرکزی را زنان شامل می شوند که با توجه به نقش و جایگاه زنان در تربین فرزندان و مدیریت خانواده این آسیب اجتماعی برای آنان به مراتب خطرآفرین تر است.
وی اظهار کرد: تغییر ترکیب مواد مخدر از سنتی به صنعتی و کاهش سن اعتیاد در زنان در استان از دیگر موضوعاتی است که نگران کننده است.
ایشان بیان کرد: با توجه به تاثیر غیرقابل جبران این مهم و نقش کلیدی و موثر بانوان در جامعه و خانواده می طلبد اقدامات کاربری در این خصوص انجام شود.
فرجی اظهار کرد: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری و بر اساس سند کاهش آسیب های اجتماعی، دفتر امور بانوان و خانواده استانداری و دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اقدامات ویژه ای در خصوص کاهش و کنترل این معضل انجام داده است.
وی  محور اصلی تمامی این فعالیت ها را اقدامات پیشگیرانه و آموزش عنوان کرد و افزود: به منظور آگاه سازی و توانمند سازی بانوان نیز اقدامات مختلفی تدوین شده که به تفکیک در مناطق شهری و روستایی اجرایی می شود.
ایشان در ادامه بیان کرد: بیشترین مواد مخدر مصرفی در بین زنان صنعتی است و با توجه به وابستگی زیاد و کوتاه شدن دوره پرخطر ، معضل اعتیاد زنان باید به شکل ویژه دنبال شود.
وی ادامه داد: با توجه به طرح شیوع شناسی در مراکز فعالیت های بانوان مانند سالن های ورزشی و آرایشگاه های زنانه، طیف بزرگی از معتادان زن به صورت ناآگاهانه و با دام تبلیغات لاغری در دام مواد مخدر صنعتی می افتند که باید در این خصوص چاره اندیشی ویژه شود.
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر گفت:کمیته های مقابله با عرضه، اقدامات فرهنگی و پیشگیری،درمان و حمایت های اجتماعی، اقدامات حقوقی، صیانت و اشتغالزایی تشکیل شده که لازم است هرچه سریع تر کمیته بانوان نیز در این شورا مطرح شود.
نبی الله شاه محمدی بیان کرد: اعتیاد یکی از اسیب های اجتماعی مهم است که به طور دائم تغییر ماهیت دارد بنابراین نیاز است اقدامات کاربردی در راستای اطلاع رسانی و آگاه سازی بانوان به عنوان کلید اساسی بنیان خانواده صورت گیرد تا این افراد بتوانند زندگی و آینده خود را از ابتلا به آسیب اجتماعی اعتیاد حفظ کنند.
وی، آموزش مقطع دوم دبیرستان در سطح شهرستان اراک در مناطق یک و 2 آموزش و پرورش در سال تحصیلی 96 - 95، آموزش در کانون و جمعیت های زنان در لایه های پایین جامعه و ادارات، برگزاری آموزش 6 ساعته در این خصوص در سطح استان، سوق دادن افراد معتاد به سمت درمان در 163 مراکز درمانی موجود در استان، آموزش مربیان آموزشی در حوزه بانوان استان و آموزش خانواده در روزهای چهارشنبه از طریق صدا و سیما را از اقدامات انجام شده در این راستا برشمرد.
شاه محمدی گفت: آموزش 60 مربی با هدف گسترش آموزش در بدنه دستگاه های دولتی از برنامه های در حال اجرا در استان است.در 9 ماه امسال 12 هزار و 882 نفر در حوزه اعتیاد و مواد مخدر در استان مرکزی دستگیر شده اند
 کارشناس امور بانوان دفتر امور بانوان و خانواده


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها