Portal_background_image

اولين جلسه كميته پيشگيري از آسيب اجتماعي اعتياد بانوان استان برگزار شد

صبح امروز اولین جلسه کمیته پیشگیری از آسیب اجتماعی اعتیاد بانوان استان به ریاست مدیر کل دفتر امور بانوان وخانوده وبا حضور دبیر شورای مبارزه با مواد مخدراستان واعضا کمیته در سالن جلسات استانداری برگزار گردید.

در این جلسه مدیر کل امور بانوان وخانواده  در کمیته پیشگیری از آسیب اجتماعی اعتیاد بانوان استان افزود: بر اساس آمار موجود حدود 10 درصد معتادان استان مرکزی را زنان شامل می شوند که با توجه به نقش و جایگاه زنان در تربین فرزندان و مدیریت خانواده این آسیب اجتماعی برای آنان به مراتب خطرآفرین تر است.
وی اظهار کرد: تغییر ترکیب مواد مخدر از سنتی به صنعتی و کاهش سن اعتیاد در زنان در استان از دیگر موضوعاتی است که نگران کننده است.
ایشان بیان کرد: با توجه به تاثیر غیرقابل جبران این مهم و نقش کلیدی و موثر بانوان در جامعه و خانواده می طلبد اقدامات کاربری در این خصوص انجام شود.
فرجی اظهار کرد: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری و بر اساس سند کاهش آسیب های اجتماعی، دفتر امور بانوان و خانواده استانداری و دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اقدامات ویژه ای در خصوص کاهش و کنترل این معضل انجام داده است.
وی  محور اصلی تمامی این فعالیت ها را اقدامات پیشگیرانه و آموزش عنوان کرد و افزود: به منظور آگاه سازی و توانمند سازی بانوان نیز اقدامات مختلفی تدوین شده که به تفکیک در مناطق شهری و روستایی اجرایی می شود.
ایشان در ادامه بیان کرد: بیشترین مواد مخدر مصرفی در بین زنان صنعتی است و با توجه به وابستگی زیاد و کوتاه شدن دوره پرخطر ، معضل اعتیاد زنان باید به شکل ویژه دنبال شود.
وی ادامه داد: با توجه به طرح شیوع شناسی در مراکز فعالیت های بانوان مانند سالن های ورزشی و آرایشگاه های زنانه، طیف بزرگی از معتادان زن به صورت ناآگاهانه و با دام تبلیغات لاغری در دام مواد مخدر صنعتی می افتند که باید در این خصوص چاره اندیشی ویژه شود.
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر گفت:کمیته های مقابله با عرضه، اقدامات فرهنگی و پیشگیری،درمان و حمایت های اجتماعی، اقدامات حقوقی، صیانت و اشتغالزایی تشکیل شده که لازم است هرچه سریع تر کمیته بانوان نیز در این شورا مطرح شود.
نبی الله شاه محمدی بیان کرد: اعتیاد یکی از اسیب های اجتماعی مهم است که به طور دائم تغییر ماهیت دارد بنابراین نیاز است اقدامات کاربردی در راستای اطلاع رسانی و آگاه سازی بانوان به عنوان کلید اساسی بنیان خانواده صورت گیرد تا این افراد بتوانند زندگی و آینده خود را از ابتلا به آسیب اجتماعی اعتیاد حفظ کنند.
وی، آموزش مقطع دوم دبیرستان در سطح شهرستان اراک در مناطق یک و 2 آموزش و پرورش در سال تحصیلی 96 - 95، آموزش در کانون و جمعیت های زنان در لایه های پایین جامعه و ادارات، برگزاری آموزش 6 ساعته در این خصوص در سطح استان، سوق دادن افراد معتاد به سمت درمان در 163 مراکز درمانی موجود در استان، آموزش مربیان آموزشی در حوزه بانوان استان و آموزش خانواده در روزهای چهارشنبه از طریق صدا و سیما را از اقدامات انجام شده در این راستا برشمرد.
شاه محمدی گفت: آموزش 60 مربی با هدف گسترش آموزش در بدنه دستگاه های دولتی از برنامه های در حال اجرا در استان است.در 9 ماه امسال 12 هزار و 882 نفر در حوزه اعتیاد و مواد مخدر در استان مرکزی دستگیر شده اند
 کارشناس امور بانوان دفتر امور بانوان و خانواده


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها